خط کش های اندازه گیری

 تنتاش

تعمیرات و کالیبراسیون انکودر های خطی یا خط کش های اندازه گیری با پیشرفته ترین تجهیزات آزمایشگاهی و پرسنل مجرب در شرکت تنتاش.

خط کش های اندازه گیری

انکودر های خطی و یا به اصطلاح خط کش های اندازه گیری ابزار دقیق، کاربرد فراوانی در بخش ابزار دقیق صنایع دارند. مهم ترین کاربرد این خط کش ها ،اندازه گیری بسیار دقیق فاصله در دستگاه های CNC و ماشین های CNM می باشد.

اساس کار این نوع انکودر ها به این ترتیب می باشد. بر روی این نوع انکودر یک هد وجود دارد. این هد به تجهیز متحرک بیرونی متصل می شود. با حرکت رفت و برگشتی، این هد  در درون خط کش بر روی یک شیشه مدرج شده حرکت می کند. مطابق با شکل زیر، در داخل هد یک فرستنده و گیرنده وجود دارد. با توجه به حرکت هد فرستنده نور را به شیشه مدرج می تاباند. سپس نور بعد از عبور از فیلتر های مناسب به گیرنده ها می رسد. گیرنده ها نور ورودی را گرفته و پالس تولید می شود. در طول حرکت پالس ها خوانده و به دیکودر  ارسال می شوند. با استفاده از این پالس ها سرعت و موقعیت ابزار مشخص می گردد.

نحوه عملکرد انکودر های خطی
انکودر خطی

 

اجزاء هد خط کش

با توجه به شکل زیر هد خط کش تشکیل گردیده است از:

1- منبع نور

در انکودر های خطی از led ها برای تابش نور به سطح شیشه مدرج استفاده می شود.

2-لنز کندانسور

کندانسور، یک عدسی دوتایی است، که برای واگرایی پرتوهای نوری (ایجاد پرتوهای موازی) که از یک منبع نور نقطه‌ای ساطع شده است، بکار می‌رود.

3- فیلتر

4- شیشه مدرج

5-گیرنده های فتوولتائیک

تعمیرات و کالیبراسیون

تعمیرات و کالیبراسیون انکودرهای خطی یکی از حساس ترین خدمات شرکت تنتاش می باشد. این مقوله نیاز به دانش فنی و تجهیزات پیشرفته دارد. یکی از حساس ترین قسمت های انکودر شیشه مدرج آن است. اگر به هر دلیلی بر روی شیشه انکودر خط و خشی بی افتد دیگر آن انکودر قابل استفاده نمی باشد. برند هایدن هاین heidenhain از متداول ترین انکودرهای خطی(خط کش های اندازه گیری) در ایران می باشد.

انکودر  line linde ،  انکودر  baumer   ، انکودر   opkon و همچنین انکودر آتونیکس در صنعت ایران فعال می باشند.

عکس زیر یک نمونه از انکودر خطی( خط کش )هایدن هاین می باشد. با توجه به نفوذ آب و صابون درون انکودر ، شیشه انکودر کثیف شده و هد توانایی خواندن پالس ها را ندارد. در بعضی از موارد آب و صابون باعث سوختن هد هم می شود.

انکودر هایدن هاین که آب و صابون در آن نفوذ کرده است
انکودر خطی هایدن هاین

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*